Předně přátelské varování: Ten text je dlouhý. Jakože vážně dlouhý. Vážně, vážně, vážně dlouhý.

A ještě jedno: Tohle je v podstatě povídání o mých přáních. A přání nám ostatní lidi odhalují hodně, někdy možná příliš. Tak zvažte, jestli chcete riskovat, že o mně ztratíte iluze.

Jsem si celkem jistá, že takováhle šílenost nikdy neměla projít filtry mého stop-stavu. Ale abychom byli fér, sepsaná předsevzetí pro rok 2016 jsou už od začátku v podmínkách pro jeho odvolání, takže bylo zcela očekávatelné, že si budu hrát.

Navíc předsevzetí jsou fajn. Motivují člověka se snažit a zkoušet a překonávat se a vůbec dělat úžasné věci. Tedy, občas si nejsem jistá, čemu se vlastně má říkat předsevzetí a čemu ne. Všímám si, že pro spoustu lidí je předsevzetí něco, co se stejně nesplní, poruší, nedodrží (a kolikrát se setkávám i s názorem, že si někdo předsevzetí raději nedá, protože by je stejně nesplnil a byl by leda tak zklamaný). Pro jiné jsou zas předsevzetí to, co člověk prostě udělá, konec, punktum, tečka. K těmhle lidem se snažím řadit taky.

Na druhou stranu, pak bych asi těmhle věcem předsevzetí říkat neměla. Sama si nejsem jistá, jestli je vážně zvládnu splnit. Ani jestli jich zvládnu aspoň nějakou zajímavou část, je jich totiž vážně spousta.

Jak se vůbec stane, že si na sebe někdo vymyslí tolik věcí? To bylo tak. Občas jsem si poznamenala, co by se mi líbilo v příštím roce zvládnout. Nešlo o to, aby to nutně dávalo smysl, aby to bylo to, co se ode mě očekává, spíš jsem si dovolila trochu snít. Jednou jsem takhle chtěla připsat pár věcí, a u toho mě napadlo spočítat, kolik toho zatím mám. Napočítala jsem 42 bodů. Ti, kteří mě znají, už asi tuší průšvih. Počet 42 je krásně magický, to přeci člověk nemůže porušit. Ale zároveň přeci nezahodím ty další věci, které by se mi líbily.

Shodou okolností dva z těch 42 bodů byly v té době v závorce upřesněné, a oba byly upřesněné sedmi konkrétními činnostmi. Některé jiné body spolu dost souvisely, klidně se daly shrnout pod jakousi společnou hlavičku. A tak přišel nápad. Bingo, Karrynka se rozhodla, že zůstane u 42 bodů, ale každý z nich upřesní sedmi podbody. Tím jsem se ze stavu „mám víc myšlenek, než chci mít bodů“ dostala do stavu „mám podstatně méně myšlenek, než chci mít (pod)bodů“, a to se napravuje mnohem, mnohem snáz (i když místy pak dalo vymýšlení posledních podbodů trochu zabrat).

Jistě, najednou je těch věcí ke splnění fakt hodně. Ale to je myslím jen dobře. Vždyť kdyby jich bylo jen pár, nebo kdyby na ně byla mnohem delší doba než jeden rok, možná by mě to svádělo říct si, že mám spoustu času. Svádělo by to trochu odkládat jejich plnění, občas postupovat pomalinku, prostě se nechat ukolébat tím, že toho není tolik. Aneb ano, věřím tomu, že dobrým řešením nestíhání je pořídit si víc práce.

Mám tedy spostu úkolů na (vůči jejich množství a náročnosti) krátkou dobu a doufám, že mě to bude nutit věnovat se jim hned, věnovat se jim vytrvale a intenzivně. Jiná věc (ale myslím, že taky dobrá) je, že spousta z těch věcí jsou relativní drobnosti, zdaleka ne všechno je práce, kupa věcí je splnitelná v nějakém slova smyslu omylem. Pokud se dá věřit tomu, co nás na PURech učili o tom, že lidi jsou ochotnější vrhnout se na úkol, s kterým už někdo začal, bude mě to o to víc nutit plnit ty ostatní body. A pokud se dá věřit mým vlastním zkušenostem se sebou samou, bude to přesně tak fungovat – přece se nemůžu vykašlat na část úkolu, který by s ní byl zcela splněný :)

Ale hlavně – už se těším, až se na plnění vrhnu. Jestli se mi to totiž všechno povede, bude to prostě a jednoduše úžasné. Teoreticky to vychází na něco jako pět splněných bodů každý týden plus průběžně dodržovat všechny ty věci, které mám dělat celý rok, a bylo by hezké to plus mínus dodržovat, ale nemíním to příliš hrotit. Nicméně od sebe očekávám, že už první neděli nového roku budu mít aspoň jeden bod splněný.

Jen kdyby se při tom plnění někde vytratila ta milá, spontánní, bláznivá, bezstarostná Karrynka, klepněte mě prosím něčím po hlavě (ale něžně, ať mi neublížíte) a dejte mi tohle přečíst.

Teď už je ale asi nejvyšší čas vrhnout se na rozebrání toho, co všechno bych tedy příští rok chtěla zvládnout. Mimochodem, na web si dávám i nekomentovaný seznam, ten je o něco kratší. Aspoň dokud se na něm nezačnou objevovat záznamy o plnění :D

Ano, tohle všechno plánuji zvládnout v jediném roce. Ne, nezbláznila jsem se, díky za optání. Ne, obraceč času jsem zatím nevynalezla, ani mi ho nikdo nevěnoval jako dárek, bohužel. Ano, myslím si, že to je alespoň teoreticky vzato možné.

Jak jsem psala, vlastně nevím, jestli se mi to podaří. Ale chci to zkusit. A ono se uvidí, jak to dopadne.

Chcete-li, držte mi palce.